Muzeul de Artă Populară Constanța deschide sezonul atelierelor de creație dedicate sărbătorilor de iarnă

Luna decembrie, atât de așteptată de cei mici, dar și de cei mari, este luna atelierelor de creație la Muzeul de Artă Populară Constanța. Ca în fiecare an, în preajma sărbătorilor de iarnă, și în An Centenar, prichindeii sunt așteptați să treacă pragul instituției de cultură, pentru a participa la ateliere muzeale tematice.

Astfel, în perioada 3-21 decembrie, copiii vor învăța să decoreze farfurii cu motive tradiționale românești și să confecționeze măști populare având ca sursă de inspirație patrimoniul muzeal.

Atelierele muzeale sunt adaptate grupelor de vârstă și vor fi coordonate de către specialiști ai Muzeului de Artă Populară Constanța.

Informații suplimentare și programări, la numărul de telefon 0241 61 61 33 sau pe adresa de e-mail evenimente_muzeuetno@yahoo.com.